Чорба од колбаси и зеленчук

- Српски колбас (дебел) од Римес
- Сланина
- Кромид
- Лук
- Златна мешавина
- Маслиново масло
- Црвен пипер
- Сечкани домати
- Пилешка коцка за супа растворена во вода
- Магдонос
Во тава, загрејте го маслиновото масло и испржете ги парчињата колбаси од двете страни. Извадете ги колбасите и во тавата додајте ги сланината и кромидот и пржете 5 минути. Додадете ги лукот и црвениот пипер и промешајте. На сето ова, додадете ги доматите и пилешката супа заедно со колбасите и оставете да се провари околу 10 минути со затворен капак. На крај, додајте ја златната мешавина и магдоносот и гответе уште 10тина минути.
#ЗаВкусотСеЗборува

Comments are closed.